2013 m. vasario 18 d., pirmadienis

Mobilieji telefonai

Kai reikia paskambinti


Mobilieji telefonai
Mobilieji telefonai
Kas būtų, jei turėtumėte praleisti be mobiliojo ryšio visą dieną? O savaitę, mėnesį? Mobilieji telefonai šiandien reiškia užtikrintą ryšį su pasauliu. Todėl tikėtina, jog paprašius bent laikinai atsisakyti šios ryšio priemonės, daugelis žmonių mažų mažiausiai pareikalautų kompensacijos. Mobilųjį ryšį bent iš dalies galėtų atstoti internetas. Tačiau jam veikti reikia kompiuterio, o jį su savimi turime ne taip dažnai, kaip telefoną. Taigi, kokie yra šie mobilieji įrenginiai ir ką reikėtų žinoti, jei jūsų laukia naujas pirkinys?

Truputis istorijos

Mobilieji telefonai yra taip paplitę, kad dažnas iš mūsų turime net ne po vieną egzempliorių. Dažnai keičiame juos naujais, kad tik neatsiliktume nuo technologinių naujovių. Tyrimų duomenimis, 2005 m. 15% apklaustųjų mobilųjį telefoną įvertino kaip patį būtiniausią daiktą. Šiandien tokių žmonių būtų dar daugiau. Tačiau stebina tai, jog šis išradimas nėra toks jau senas. Pirmuoju prototipu, panašiausiu į dabartinį, galėtume pavadinti gremėzdišką daiktą, svėrusį virš 1 kg. Toks telefonas 1973 m. sėkmingai atliko skambučio funkciją. Jo kūrėjas — amerikietis Martinas Cooperis, tuometinis kompanijos „Motorola“ padalinio vadovas. Tokie telefonai priskiriami „pirmajai kartai“. Vėliau, apie 1990-uosius, atsirado „antrosios kartos“ mobilieji įrenginiai (jie naudojo skaitmeninius radijo signalus), o naujajame tūkstantmetyje (JAV — anksčiau) Europoje imta gaminti ir „trečiosios kartos“ telefonai. Pastariesiems ir priskiriami dabartiniai telefonai. 

Telefonų rūšys ir funkcijos

Kaip rodo tyrimų rezultatai, pasaulyje naudojamasi virš 5 milijardų mobiliųjų telefonų. Turint galvoje tokį milžinišką kiekį ir kartų transformacijas, nenuostabu, kad šie judriojo ryšio telefonai skirstomi į keletą rūšių. Yra išties daug mobiliųjų telefonų gamintojų: minėtasis „Motorolla“, ilgamečiai rinkos lyderiai „Nokia“, „Samsung“, „Blackberry“, „LG“ ir kt. Jų produkcija skiriasi savo specifika, todėl galimas ir toks skirstymas. Tačiau yra ir platesnių kategorijų. Plačiausiai žinomi įprasti ryšio įrenginiai, tačiau šiandien pastebimai auga ir išmaniųjų telefonų, planšetofonų paklausa. Skirtumus tarp šių rūšių galima atskleisti per funkcijas, kurias atlieka telefonai. Patys paprasčiausi mobilieji modeliai atlieka skambinimo, žinučių (SMS, MMS) funkcijas. Tačiau sunku rasti įrenginį, kuris neturėtų vaizdo kameros, diktofono, kalendoriaus, laikmačio, žaidimų. Dauguma tinkami ir naršymui internete (WAP). Išmanieji mobilieji telefonai skiriasi nuo paprastų savo operacine sistema, kuri labai primena kompiuterinę. Dėl to daugėja ir funkcijų: galingi vaizdo, garso grotuvai, GPS navigacija, belaidis internetas (Wi-Fi), televizija ir kt. Be to, išmaniųjų telefonų ekranas yra didelis, leidžiantis juos valdyti prisilietimais. Lietuvos rinkoje dar ne toks paklausus planšetofonas yra telefono ir planšetinio kompiuterio derinys, leidžiantis telefonu atlikti daugybę asmeniniam kompiuteriui būdingų užduočių. Tokie mobilieji telefonai internetu dirbančius turėtų ypač vilioti. Pastarųjų rūšių įrenginiai itin ploni ir lengvi. 

Patogaus pagalbininko kaina

Jei nusprendėte, jog pats laikas įsigyti ar pasikeisti mobilųjį telefoną, tikriausiai apsvarstėte, kokios funkcijos reikalingiausios. Ko gero, jau žinote, kurie modeliai jums yra patraukliausi. Belieka lemiamas klausimas: kaina. Mobilieji telefonai kaina labiausiai skiriasi priklausomai nuo rūšies, modelio naujumo. Mobilieji telefonai kaune parduodami daugybėje vietų: pradedant prekybos centrais, baigiant specializuotomis parduotuvėmis. Šiuo metu dažnai klientus domina mobilieji telefonai issimoketinai. Prekybos vietas, kur galima pasirašyti tokią sutartį, nesunku rasti interneto paieškos sistemoje įvedus mobilieji telefonai lizingu. Taip pat pravartu pasidomėti, kur parduodami naudoti mobilieji telefonai: už nedidelę kainą galima įsigyti vos savaitę ar mėnesį naudotą telefoną. Mobilieji telefonai — tai nepamainomas šiuolaikinio aktyvaus žmogaus pagalbininkas. Dėl to tikėtina, kad ateityje galėsime mėgautis dar daugiau nepakeičiamų šio įrenginio privalumų.

Planšetiniai kompiuteriai


Planšetiniai kompiuteriai – ateitis ar dabartis?

Planšetiniai kompiuteriai
Planšetiniai kompiuteriai
Jungtinėse Amerikos valstijose ar Kinijoje technologijų plėtra yra kur kas spartesnė nei Rytų Europoje, todėl ten naujovės priimamos kur kas greičiau. Tiesa, net ir Baltijos šalyse kompiuterių rinka keičia savo veidą. Planšetiniai kompiuteriai po truputį veržiasi į kompiuterių rinką Lietuvoje bei tampa vis populiaresni ir kaimyninėse valstybėse. Vos prieš kelis metus aukso amžių išgyvenę nešiojami kompiuteriai gali labai greitai pasitraukti į šešėlį. Bet ar taip bus iš tikrųjų? Ar planšetiniai yra geresni už nešiojamus? Kokie pagrindiniai šių kompiuterių skirtumai? Kokie veiksniai lemia vienų ar kitų pasirinkimą? Ar tai gali būti patogia mokymosi priemone? Planšetės – tai ateitis ar dabartis?

Ką rinktis – nešiojamą ar planšetinį?

Jeigu šiuo metu kaip tik svarstote, kokį kompiuterį įsigyti, tuomet pamąstymai šiame straipsnyje jums bus itin aktualūs. Kodėl? Pabandysime palyginti nešiojamus ir planšetinius kompiuterius ir nuspręsime, kurie yra mūsų ateitis ir į kuriuos reikia kreipti daugiau dėmesio.

Pradėkime nuo pradžių. Visų pirma, reikia žinoti, kam kompiuteris bus naudojamas. Darbui, pramogoms ar kitokiems tikslams. Jeigu ieškote patikimo darbo įrankio, tuomet nešiojamieji kompiuteriai šį vaidmenį atlieka kur kas geriau. Kodėl? Todėl, kad klaviatūra leidžia greičiau rinkti tekstą, o didelis ekranas geriau pritaikytas atvaizduoti, rodyti, skaityti.

Kai išsiaiškinome tikslą, judėkime pirmyn. Daugeliui, o ypač merginoms, itin svarbus kompiuterio svoris ir matmenys. Kam turėti didelį ir sunkų daiktą, jeigu mažas ir toks pats funkcionalus gali atlikti visus būtinus darbus. Planšetiniai kompiuteriai šiuo atžvilgiu yra žingsniu priekyje. Nors nešiojami kompiuteriai vis plonėja, tačiau pagal šį kriterijų jie niekada neprilygs savo pagrindiniams konkurentams.

Trečia, įvertinkime abiejų prietaisų technines charakteristikas. Ne paslaptis, jog į mažą prietaisą sunku sutalpinti greitus, galingus mechanizmus. Taip yra ir su planšetiniais kompiuteriais. Paprastai planšetiniai savyje turi kur kas silpnesnius procesorius nei nešiojami. Nepaisant to, jie veikia išties greitai dėl operacinės sistemos, kuri jose būna integruota. Planšetės parduodamos su android operacine sistema, o nešiojamuose kompiuteriuose vyrauja Windows operacinė sistema. Šios operacinės sistemos skirias iš esmės. Vartotojams android operacinė sistema pažįstama dėl tebesitęsiančios išmaniųjų telefonų mados, o Windows – nuo senų gerų stacionariųjų kompiuterių laikų. Kuri yra patogesnė? Tai kiekvieno asmeninis reikalas. Apibendrinant šį kriterijų, verta pažymėti, jog aiškaus pranašumo čia neturi nei vienas kompiuteris, tačiau sudėtingų ir naujų žaidimų su planšetėmis kol kas žaisti negalėsite. Dauguma jų tiesiog neatitiks reikiamų minimalių techninių reikalavimų.

Viena iš išskirtinių planšetinių kompiuterių savybių lyginant su nešiojamais – tai galimybė naudotis kompiuteriu kaip mobiliuoju telefonu, t.y. skambinti. Planšetiniai kompiuteriai su 3g, wi-fi ar kitais ryšio tinklais jau seniai nebėra naujovė.

Ketvirta, planšetiniai kompiuteriai kaina nenusileidžia nešiojamiems. Priešingai, populiariausios ir funkcionalios planšetės yra net šiek tiek pigesnės už vidutinės klasės nešiojamą kompiuterį. Maža to, planšetiniai kompiuteriai pigiai parduodami dėl augančio jų vartojimo, o konkurencija tarp prekės ženklų padeda atsirasti tokiems užrašams parduotuvių vitrinose kaip planšetiniai kompiuteriai akcija.

Galiausiai, palyginkime panaudojimo galimybes. Planšetiniai kompiuteriai yra ypač patogūs ir praktiški, kai jums reikia naršyti internete, parodyti nuotraukas ar atlikti skubius ir nesudėtingus darbus. Tuo tarpu nešiojami yra tikri darbiniai arkliukai, pasiruošę atlikti viską, ką tik jiems liepsite. Su jais galėsite naudoti vaizdo apdorojimo programas, žaisti naujausius kompiuterinius žaidimus.

Mokyklos pažanga su planšetėmis?

Sparti technologijų plėtra neaplenkia ir švietimo sistemos. Planšetiniai kompiuteriai mokykloms pasiūlyti visai neseniai, tačiau jų poreikis kol kas nėra toks didelis, o mokiniai gali mokytis ir be jų. Tiesa, planšetiniai kompiuteriai penktokams ar dar jaunesniems vaikams yra įdomūs ne tik kaip mokymosi, bet ir kaip pramogų priemonė. Žinoma, planšetinius kompiuterius galima sumaniai panaudoti tobulinant mokymosi procesą, todėl sunku pasakyti, ar netolimoje ateityje tai netaps pagrindiniu mokymosi instrumentu. Juk naudojant planšetę galima skaityti knygas, piešti, rašyti ir t.t.

Atsakant į pagrindinį, klausimą, ar planšetiniai kompiuteriai yra dabartis ar ateitis, negalima būti kategoriškiems. Galime pasvajoti, jog po 10 metų automobiliai skraidys, o kompiuteriai turės visai kitą pavidalą. Šiandien turime tokią technologijų pažangą, kokią turime, todėl išnaudokime jos teikiamus privalumus dabar ir čia.

Nesiojami kompiuteriai


Pabodo stacionarus kompiuteris? Įsigykite nešiojamą
Nesiojami kompiuteriai
Nesiojami kompiuteriai
Keičiate gyvenimo būdą, reiks daug keliauti, mažai būti namuose, todėl netenkina stacionarus kompiuteris? Tuomet nesiojami kompiuteriai tikriausiai – tai, apie ką sukasi Jūsų mintys. Nežinote kokį pirkti, kokie privalumai ir trūkumai, kokia kaina yra minimali? Patarsime.
Pliusai ir minusai
Pagrindiniai nešiojamo kompiuterio privalumai – mobilumas ir kompaktiškumas, o tai reiškia, kad galėsite juo naudotis bet kur. Galima paminėti ir tai, kad taupoma energija, be to, yra galimybė kurį laiką dirbti be elektros tinklo. Žymiai daugiau yra trūkumų: mažesni parametrai, lyginant su stacionariais, aušinimo problemos (aušinimo sistema yra sumažinama iki minimumo dėl mažo prietaiso dydžio), jautrumas smūgiams, nepigus taisymas, brangios dalys. Derėtų susimąstyti, ar vadinamasis „laptopas“ yra tai, ko Jums reikia.
Dažniausios klaidos
Visų pirma, nederėtų rinktis kompiuterio vien pagal gražią išvaizdą, nes ji nesuteiks įrenginiui našumo, spartumo, talpumo. Reikėtų pamąstyti, ar svarbiau dizainas, ar kokybė. Šis klausimas aktualesnis merginoms, moterims, nes tikrai ne visos nusimano apie technines savybes. Antra, kad nereikėtų rinktis tik pagal parametrus (naujos kartos procesorius, daug darbinės atminties ar kt.), nepagalvojant, kad jie nėra esminis rodiklis. Kas tada yra svarbu, kas yra rodiklis, kad tiek aptariami nesiojami įrenginiai yra verti dėmesio? Ogi, kad būtų kokybiškas kietasis diskas, nes ten gali būti laikomi svarbūs duomenys, asmeninio archyvo nuotraukos, kurias prarasti nesinorėtų. Trečia, nesusiviliokite įvairiais nemokamais priedais, nes gali būti, kad tokiu būdu siekiama parduoti prekes, kurios nėra paklausios, turi trūkumų. Dar vienas esminis dalykas, kad turi būti įvertinta, kur bus naudojamas kompiuteris, nes nesiojami kompiuteriai pagal parametrus skiriasi, vieni jų yra tinkamesni darbui, kiti – žaidimams, bet ne visi tai apsvarsto, prieš įsigydami pirkinį.
Gal pirkti padėvėtą?
Jei norite sutaupyti, tai tikriausiai svarstote apie galimybę ieškoti ne naujo, o dėvėto prietaiso. Visgi naudoti nesiojami kompiuteriai turi būti kruopščiai apžiūrėti, prieš perkant: įvertinamas korpuso tvirtumas, ekrano būklė, atliekamas USB jungčių testavimas, garso veikimas, temperatūra ir kt. Tad neapsigaukite, nes dažnai dėvėti, pigus nesiojami kompiuteriai nėra kokybiški. Be to, juk sakoma: šykštus moka du kartus.
Kur pigiau naujas?
Įsidėmėkite, kad identiški nesiojami kompiuteriai pigiau gali būti parduodami internetu, galbūt dėl mažesnių sandėliavimo išlaidų arba per didelio parduotuvių antkainio. Galite netgi palyginti, kokiame tinklalapyje yra siūlomas pigesnis kompiuteris. Kaip? Pasitelkite įvairius kainų palyginimo portalus. Reikia žinoti, kad nesiojami kompiuteriai kaina „nesikandžioja“, kompiuteriai gali kainuoti net pigiau nei 1000 Lt. Bet geriau šiek tiek palaukti, sutaupyti daugiau pinigų ir įsigyti brangesnį įrenginį. Dažnai yra taikomos įvairios nuolaidos, todėl galima nenuskriausti savo piniginės, net, jei ir perkami geresni nesiojami kompiuteriai akcija jiems dažniausiai taikoma per žiemos šventes ir prieš Šv. Velykas. Būkite budrūs ir stebėkite kainų pokyčius, nepirkite gaminio iškart, pagalvokite, o galbūt per tą laiką prekė atpigs. Yra ir kitas variantas – nesiojami kompiuteriai issimoketinai. Dažnai aptariama prekė yra duodama klientui net be palūkanų, kartais suteikiama papildoma garantija ar net teikiamos dovanos. Svarbu apsvarstyti, kas Jums yra priimtiniausia. Jei turite mažai santaupų, tai kompiuteriai lizingu – tai, ko Jums reikia. Galbūt nenorite jokių įsipareigojimų? Tuomet ieškokite, kur nesiojami kompiuteriai parduodami pigiau.
Stacionarus kompiuteris vis mažiau perkamas, būtent nesiojami prietaisai, nors ir turi minusų, yra tai, kas paklausu, patogu ir praktiška. Tikimės bent kiek padėjome, kad nesiojami kompiuteriai – pirkinys, kuris nebekelia galvos skausmo.