Planšetiniai kompiuteriai – ateitis ar dabartis?
Planšetiniai kompiuteriai |
Jungtinėse Amerikos valstijose ar Kinijoje technologijų plėtra yra kur kas spartesnė nei Rytų Europoje, todėl ten naujovės priimamos kur kas greičiau. Tiesa, net ir Baltijos šalyse kompiuterių rinka keičia savo veidą. Planšetiniai kompiuteriai po truputį veržiasi į kompiuterių rinką Lietuvoje bei tampa vis populiaresni ir kaimyninėse valstybėse. Vos prieš kelis metus aukso amžių išgyvenę nešiojami kompiuteriai gali labai greitai pasitraukti į šešėlį. Bet ar taip bus iš tikrųjų? Ar planšetiniai yra geresni už nešiojamus? Kokie pagrindiniai šių kompiuterių skirtumai? Kokie veiksniai lemia vienų ar kitų pasirinkimą? Ar tai gali būti patogia mokymosi priemone? Planšetės – tai ateitis ar dabartis?
Ką rinktis – nešiojamą ar planšetinį?
Jeigu šiuo metu kaip tik svarstote, kokį kompiuterį įsigyti, tuomet pamąstymai šiame straipsnyje jums bus itin aktualūs. Kodėl? Pabandysime palyginti nešiojamus ir planšetinius kompiuterius ir nuspręsime, kurie yra mūsų ateitis ir į kuriuos reikia kreipti daugiau dėmesio.
Pradėkime nuo pradžių. Visų pirma, reikia žinoti, kam kompiuteris bus naudojamas. Darbui, pramogoms ar kitokiems tikslams. Jeigu ieškote patikimo darbo įrankio, tuomet nešiojamieji kompiuteriai šį vaidmenį atlieka kur kas geriau. Kodėl? Todėl, kad klaviatūra leidžia greičiau rinkti tekstą, o didelis ekranas geriau pritaikytas atvaizduoti, rodyti, skaityti.
Kai išsiaiškinome tikslą, judėkime pirmyn. Daugeliui, o ypač merginoms, itin svarbus kompiuterio svoris ir matmenys. Kam turėti didelį ir sunkų daiktą, jeigu mažas ir toks pats funkcionalus gali atlikti visus būtinus darbus. Planšetiniai kompiuteriai šiuo atžvilgiu yra žingsniu priekyje. Nors nešiojami kompiuteriai vis plonėja, tačiau pagal šį kriterijų jie niekada neprilygs savo pagrindiniams konkurentams.
Trečia, įvertinkime abiejų prietaisų technines charakteristikas. Ne paslaptis, jog į mažą prietaisą sunku sutalpinti greitus, galingus mechanizmus. Taip yra ir su planšetiniais kompiuteriais. Paprastai planšetiniai savyje turi kur kas silpnesnius procesorius nei nešiojami. Nepaisant to, jie veikia išties greitai dėl operacinės sistemos, kuri jose būna integruota. Planšetės parduodamos su android operacine sistema, o nešiojamuose kompiuteriuose vyrauja Windows operacinė sistema. Šios operacinės sistemos skirias iš esmės. Vartotojams android operacinė sistema pažįstama dėl tebesitęsiančios išmaniųjų telefonų mados, o Windows – nuo senų gerų stacionariųjų kompiuterių laikų. Kuri yra patogesnė? Tai kiekvieno asmeninis reikalas. Apibendrinant šį kriterijų, verta pažymėti, jog aiškaus pranašumo čia neturi nei vienas kompiuteris, tačiau sudėtingų ir naujų žaidimų su planšetėmis kol kas žaisti negalėsite. Dauguma jų tiesiog neatitiks reikiamų minimalių techninių reikalavimų.
Viena iš išskirtinių planšetinių kompiuterių savybių lyginant su nešiojamais – tai galimybė naudotis kompiuteriu kaip mobiliuoju telefonu, t.y. skambinti. Planšetiniai kompiuteriai su 3g, wi-fi ar kitais ryšio tinklais jau seniai nebėra naujovė.
Ketvirta, planšetiniai kompiuteriai kaina nenusileidžia nešiojamiems. Priešingai, populiariausios ir funkcionalios planšetės yra net šiek tiek pigesnės už vidutinės klasės nešiojamą kompiuterį. Maža to, planšetiniai kompiuteriai pigiai parduodami dėl augančio jų vartojimo, o konkurencija tarp prekės ženklų padeda atsirasti tokiems užrašams parduotuvių vitrinose kaip planšetiniai kompiuteriai akcija.
Galiausiai, palyginkime panaudojimo galimybes. Planšetiniai kompiuteriai yra ypač patogūs ir praktiški, kai jums reikia naršyti internete, parodyti nuotraukas ar atlikti skubius ir nesudėtingus darbus. Tuo tarpu nešiojami yra tikri darbiniai arkliukai, pasiruošę atlikti viską, ką tik jiems liepsite. Su jais galėsite naudoti vaizdo apdorojimo programas, žaisti naujausius kompiuterinius žaidimus.
Mokyklos pažanga su planšetėmis?
Sparti technologijų plėtra neaplenkia ir švietimo sistemos. Planšetiniai kompiuteriai mokykloms pasiūlyti visai neseniai, tačiau jų poreikis kol kas nėra toks didelis, o mokiniai gali mokytis ir be jų. Tiesa, planšetiniai kompiuteriai penktokams ar dar jaunesniems vaikams yra įdomūs ne tik kaip mokymosi, bet ir kaip pramogų priemonė. Žinoma, planšetinius kompiuterius galima sumaniai panaudoti tobulinant mokymosi procesą, todėl sunku pasakyti, ar netolimoje ateityje tai netaps pagrindiniu mokymosi instrumentu. Juk naudojant planšetę galima skaityti knygas, piešti, rašyti ir t.t.
Atsakant į pagrindinį, klausimą, ar planšetiniai kompiuteriai yra dabartis ar ateitis, negalima būti kategoriškiems. Galime pasvajoti, jog po 10 metų automobiliai skraidys, o kompiuteriai turės visai kitą pavidalą. Šiandien turime tokią technologijų pažangą, kokią turime, todėl išnaudokime jos teikiamus privalumus dabar ir čia.